AŞKIN DİLİ YOK


Ali (30), 26 yıl önce Azerbaycan Kara Bağ’dan annesi ile Ankara’ya gelir. Yaşamını bu şehirde kurar. Annesinin bir gözü arkada kalmış her gün köyüne dönme hayali kursa da aradan 26 yıl geçmiştir.

Yakın arkadaşı Uğur ile katıldığı bir Ankara düğününde Ali’nin deyimi ile ‘’dünyanın en güzel kızı’’ Meryem ile tanışır. Meryem onun gibi zorunlu olarak 7 yıl önce Ortadoğu’dan Ankara’ya gelmiş annesi ile bu şehirde yaşamaya başlamıştır.

Karın ağrılarını çok ciddiye almasa da ileride büyük bir sorun ile karşı karşıya kalacaktır. Daha önce Yılmaz ile kısa bir ilişki yaşamış ayrıldıktan sonra ondan yakasını kurtaramamış hatta tehdit edilmeye aşlamıştır. Ama Meryem ile Ali arasında adeta masalsı bir aşk başlar. Fakat hem Meryem’in hem de Ali’nin aileleri bir gün kendi ülkelerine dönmeyi planlar. İşte o gün bu gündür.

Oysa ki iki sevgili evlilik hayali kurmaya başlamıştır bile. Aileler çocuklarının ilişkisini öğrenince adeta ortalık karışır. Onların evliliğine kesinlikle karşı çıkarlar. Ama onlar aşk için sonuna kadar mücadele edecektir.

Türkiye’nin başkenti Ankara onlar gibi binlerce insana iş verir rahat yaşamalarının sağlar, hiçbir ötekileştirme söz konusu değildir. Aileleri tarafından, Ali ile Meryem’in görüşmeleri kesinlikle yasaklanır.

Tam da bu dönemde Meryem böbrek ağrıları nedeni ile hastaneye yatırılır. Durumu yakın arkadaşı Uğur’dan öğrenen Ali ona böbreğinin birini vermek için harekete geçer. Hastane odasında gizlice görüşen iki sevgili aynı türküye gözyaşı dökerek ayrılır.

Türkiye genç kızın tüm tedavi masraflarını üstlenerek ona böbrek nakli yapılması için elinden geleni yapar. Fakat ailesi öldüğü sanılan babasının yıllar sonra onların izini bulması işleri iyice karmaşık hale getirir.

Ali yıkılır. Meryem’den artık haber alamaz. Adeta susar hiç kimseyle konuşmaz günlerce yalnız başına Meryem’i düşünür. Onun durumundan haberdar olmak için uğraşır ama ulaşamaz. Bir gün annesinin söylediği bir söz onu harekete geçirir. Meryem’in Ankara’daki doktoru Kemal Bey ile görüşüp böbreğinin birini sevdiği kadına göndermek ister. Yapılan tahliller uyuşunca harekete geçilir.

5 YIL SONRA

İki sevgili onların isteği dışında ayrılırlar. Aradan 5 yıl geçer. Ali dönmemiş Ankara’da iş adamı olmuştur. Meryem bir iş için gelir. Ali’yi birlikte boyadıkları fabrikasında ziyaret eder. Onun böbreği ile hayata tutunduğunu o gün öğrenir.